Reklama

Kościół

Jasna Góra: Dziękczynienie za peregrynację Obrazu Nawiedzenia – 2 maja

2025-04-30 18:48
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po  archidiecezji częstochowskiej, 9 kwietnia 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej, 9 kwietnia 2024 r.

2 maja na Jasnej Górze odbędą się uroczystości dziękczynne za drugi etap peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich diecezjach. Rozpoczną się one o godz. 17:00 nieszporami maryjnymi w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, po których nastąpi procesja z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 19:00 na jasnogórskim Szczycie będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wraz z nim modlić się będą abp. Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP i abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Mszy św. odbędzie się koncert oratoryjny „Równoj ku Górze”, a uroczystość zakończy Apel Jasnogórski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości dziękczynne kończące czas nawiedzenia Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej i 40-tu lat w polskich diecezjach zapraszają: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski i paulini.

Jak zapewnia abp Depo, idea peregrynacji jest wciąż aktualna i trzeba tę drogę maryjną Polaków na nowo pogłębiać. Zauważa też, że to ważny i wypróbowany element ewangelizacji. - To jest też testament bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który na osiem dni przed swoją śmiercią przyjął peregrynujący Obraz i wyraził życzenie, aby ta wędrówka Maryi nadal nie ustawała, „a gdy się skończy, niech zacznie się na nowo; abyś stale krążyła po Polsce, dana ku obronie naszego narodu” - przypomniał pragnienie Prymasa Tysiąclecia abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyrazem wdzięczności za bł. Prymasa Wyszyńskiego, który był inicjatorem dzieła peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w Polsce będzie koncert Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze”. Rozpocznie się on na błoniach jasnogórskich o godz. 20.00.

Reklama

Widowisko muzyczne zainspirowane nauczaniem Stefana Wyszyńskiego, oparte jest na twórczości góralki, poetki Zofii Truty. Oratorium przypomina duchowy testament bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Sursum corda, w górę serca. Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze - nigdy w dół”. Jest to jego przesłanie o Ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie i naszym życiu w jego wymiarze społecznym. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, kompozytor znanego z muzyki filmowej, między innymi do „Nikifora” czy „Komornika”. Wyjątkowość oratorium polega też na połączeniu muzyki góralskiej z klasyczną.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-56 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Jego istotną częścią stała się peregrynacja rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa.

O. Tabulski przypomniał, że podczas uwięzienia w Komańczy, bł. kard. Stefan Wyszyński prosił, aby podczas uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, 26 sierpnia 1956 r., biskupi wynieśli Cudowny Obraz Matki Bożej na wały jasnogórskie. Słychać było wówczas spontaniczne okrzyki: „Matko, przyjdź do nas!”. Wieczorem przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński, kustosz o. Teofil Krauze oraz członkinie Instytutu Prymasowskiego doszli do przekonania, że potrzebna jest wierna kopia Jasnogórskiego Wizerunku, poprzez którą Matka Boża wyjdzie z Jasnej Góry do ludu. Niebawem obradująca na Jasnej Górze 11 kwietnia 1957 roku 45. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski uchwaliła wprowadzenie dzieła Nawiedzenia.

Reklama

Dwie wierne kopie Cudownego Obrazu wykonał artysta malarz docent Leonard Torwirt w Toruniu. Na specjalnej audiencji 14 maja 1957 r. papież Pius XII przyjął jedną z nich, a drugą uroczyście pobłogosławił dla peregrynacji. Jak później powiedział Prymas Wyszyński do wiernych: „Obraz ten ma wędrować po Polsce jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską”. Obraz Nawiedzenia przewieziono na Jasną Górę 26 sierpnia 1957 r. Podczas Sumy Pontyfikalnej Prymas Wyszyński ogłosił rozpoczęcie peregrynacji: „Dokonaliśmy zbliżenia Obrazów - jakby jakiegoś świętego pocałunku na znak, że Obraz Nawiedzenia będzie szedł przez polską ziemię obdarzony mocami Cudownego Obrazu, że to sama Królowa Jasnogórska, wyzbywszy się koron i brylantów, idzie ze swego Tronu nawiedzać wierny lud”.

Peregrynacja odbywała się nawet pomimo „uwięzienia” Obrazu Nawiedzenia w czerwcu 1966 r. Symbolicznie pielgrzymowały wówczas: pusta rama, Ewangeliarz i świeca. Obraz powrócił na trasę po jego skrytym wywiezieniu z Jasnej Góry do Radomia 13 czerwca 1972 r. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r.

20 maja 1981 r. Obraz Nawiedzenia przyniesiono do ciężko chorego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego (na tydzień przed śmiercią), który ucieszył się bardzo z tej „wizyty pożegnalnej” i mówił do swojej najdroższej, jak Ją nazywał, Dziewicy Wspomożycielki Jasnogórskiej Matki: „Tyle razy przybywałem do Ciebie, Matko, na szlak Nawiedzenia. Dzisiaj Ty przychodzisz do mnie. Byłaś zawsze dla mnie największą łaską, światłem, nadzieją i programem mojego życia… Niech ta Wędrówka nadal nie ustaje, a gdy się skończy, niech zacznie się na nowo; abyś stale krążyła po Polsce, dana ku obronie naszego narodu”.

W związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce.

3 maja 1985 r. rozpoczęła się tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich diecezjach, której zwieńczeniem będzie dziękczynienie 2 maja , w Wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja.

Podziel się:

Oceń:

+9 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzyż i dary Ducha

Niedziela lubelska 48/2015, str. V

Grzegorz Jacek Pelica

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję

2025-05-01 20:56

Adobe. Stock.pl

Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Włoskie

Kościół

Włoskie "Il tempo" podaje: uruchomiono "alarm" dot. stanu...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...